' Õigus õiguse vastu

Saime mureliku tarbija kirja.

Olen tarbija, kes külastas oma kodupoodi. Selleks on tavapärane market, kus umbes 50 töötajat. Olen kuulnud, et selles ettevõttes ei peeta lugu vaktsineerimisest töötajate hulgas. Olin selles suhtes skeptiline.

06.04.21, käisin poes oma oste tegemas. Kahjuks kuulsin kassas mulle järgnenud ostja ja kassapidaja vahelist vestlust:

 – kas oled vaktsineeritud, küsis ostja,

- ei, vastas kassapidaja – ma ei vaktsineeri ega teegi seda, sest meie töötajate hulgas on enamus, kes ei ole huvitatud vaktsineerimisest

Mina kui tarbija, ma vajan teadmist ja kindlust, et poeskäik on ohutu. Kuidas on eesliinitöötajal võimalik sellise suhtumisega oma tööd teha? Me keegi ei tea, kes on viirusekandja või ka sümptomiteta haige, nii jagatakse haigust teistele.

Olen teadlik väitest, et igal inimesel on õigus ise otsustada ja end mitte vaktsineerida. Kas tal on aga õigus teisi inimesi võimaliku nakkuse puhul ka nakatada??? Miks on vaktsiinivastaste õigus ülem kui teiste inimeste õigus olla kaitstud???

Arvan, et kõik eesliinitöötajad, kes puutuvad kokku inimestega oma tööalaselt, peavad olema vaktsineeritud ja ei tohi nakkust levitada. Alati on tarbijal võimalik valida teine pood. Antud pood kaotab vähemalt ühe oma püsikliendi.

Leian, et meie riigi valitsus peab sellesse sekkuma ja oma seisukoha ütlema.

 

Tartu tarbijanõustamis- ja infokeskus viis 20.juulil 2010 läbi Tartu linna neljas toiduainete kaupluses - Eedeni Konsumis, Annemõisa Selveris ja Maximas ning Anne Säästumarketis hüperaktiivsust põhjustavate toiduvärvide uuringu, sest 20. juulil rakendus kogu Euroopa Liidus nõue, et toiduained, mis sisaldavad Southamptoni uuringu põhjal lastel hüperaktiivsust põhjustavaid toiduvärve E102, E104, E110, E122, E124 ja E129, peavad olema tähistatud hoiatusteabega "Võivad avaldada kahjulikku toimet laste aktiivsusele ja tähelepanuvõimele". Meie uuringu tulemus on masendav.


Ainult 4 toiduainet: kolm siirupit, kõik toodetud Leedus ja üks Taioode- suhkrustatud ananassi ja papaia kuubikud, kannavad nõutavat teavet. Ülejäänud 71 toiduainet, mis kõik sisaldasid eelpoolnimetatud lisaineid, olid ilma nõutava lisateabeta. Paljud lahtised kummikommid, Poola tarretised, Läti sidruni-, kirsi- ja metsamaasikazeleed, Don Caramele OÜ, Pärnumaa toodetud pulgakommid Surra-murra ja Kukekas, mitmed Leedu päritoluga karamellivalikud ja karamellid, ka meie Kalevi pirnimaitseline karamell, Helluse siirupid jne.- kõik need olid ilma nõutava hoiatusteabeta.


Tiiu Müürsepp, Tartu Tarbijanõustamis- ja Infokeskuse juhataja: "Kaupluste juhatajatele ja müüjatele oli nõue, et tänasest kuupäevast s.t 20.juulist 2010 peavad hüperaktiivsust õhjustada võivaid toiduvärve sisaldavad toiduained kandma lisainformatsiooni "Võivad avaldada kahjulikku toimet laste aktiivsusele ja tähelepanuvõimele" päris teadmata või siis vähe teatud. Küll lubati, et vastavad abinõud võetakse kiiresti ette."


Diagnoos - hüperaktiivsus - on kahjuks olemas ka paljude meie noorukite puhul. Mitmete Tallinna ja Tartu koolide juures on olemas hüperaktiivste laste vanemate tugirühmad. Uus märgistamiskord annab tarbijale olulist lisainfot, kuid see peaks olema pakendil suuremas kirjas, et seda paremini märgata- lisas Tiiu Müürsepp.

MTÜ Tarbijate Koostöökoda
Tel: +372 5300 6193 (info), +372 5845 2323 (nõustaja)
E-post: tartutarbija@gmail.com
EenetLeia meid Facebookist!