' MASKIDE KASUTAMISEST

Praegu on peamiseks kõneaineks maskikandmise kohustus. Vähe räägitakse aga maski kandmise erisustest. Seda küll mainitakse, aga väga napisõnaliselt. Terviseameti kodulehelt on siiski lugeda pikem selgitus.

Toome siin ära vastava lõigu tekstist:

Maski ei pea kandma või nina ja suud katma:

  • alla 12-aastased lapsed;
  • juhtudel, kui see ei ole tervislike põhjuste (nt hingamisraskuste, teatud psüühikahäirete, allergiate) tõttu võimalik;
  • juhtudel, kui see ei ole töö või tegevuse (nt restoranis süües) iseloomu tõttu või muid olulisi põhjuseid arvestades võimalik;
  • erivajadustega inimesed, nt arenguhäirega inimesed, kes ei ole võimelised nõuete kohaselt maski kandma või ole võimelised endale ise maski ette panema ja eest ära võtma;
  • vaegkuuljast inimese saatja või isik, kes suhtleb inimesega, kellel on suhtlemiseks vajalik lugeda huultelt, lugeda näoilmeid, kes vajab selget kõnet jmt, kui maski kandmine raskendab huultelt lugemist.

Korralduse järgi ei pea meditsiinilist näidustust või muud erivajadust (muuhulgas seda, et maski ei ole võimalik kanda) tõendama eraldiseisva tõendiga. Piisavaks loetakse inimeste ütlusi selle kohta, et neil esinevad vastunäidustused maskikandmisele.

Võib esineda olukordi, kus võib olla oluline, et maski kandev isik selle eest ära võtaks, nt pangas või tervishoiuteenuse saamisel, või apteegis või poes, kui on vajalik tuvastada isiku nägu või vanus, samuti vanusepiiranguga toodete, nt alkoholi, ostmisel.

Maskikandmise kohustus ei laiene avalikes siseruumides olukordadele, kus on tagatud igal ajal rohkem kui kahemeetrine vahemaa teiste isikutega või eraldatus (näiteks klaasiga eraldatud ühissõidukijuhid, ühissõidukis puuduvad teised inimesed jne).

Enne riskirühma kuuluva inimesega kohtumist tuleb veenduda enda nakkusohutuses ning külastamisel tagada ohutus: kanda maski, hoida distantsi ning puhastada käsi ja pindasid.

Kinni tuleb pidada ohutusreeglitest, mis kehtivad koroonaviirusesse nakatunuga koos elamisel, sealhulgas tuleb kanda maski, hoida võimalusel distantsi ja vältida temaga kokkupuudet ning puhastada regulaarselt käsi ja pindasid.

 

Täispikka artiklit loe: https://www.terviseamet.ee/et/maskide-kasutamisest

Allikas: Terviseamet

MTÜ Tarbijate Koostöökoda, endise nimega Tartu Tarbijanõustamis- ja Infokeskus on asutatud 2001.aastal. Meie põhieesmärgiks on tarbijate nõustamine, informeerimine ja koolitamine nende teadlikkuse suurendamiseks tarbijakaitse valdkonnas.

Nõustame tarbijaid

  • mobiilidel - 5845 2323 (nõustaja), - 5300 6193 (info) oleme kättesaadavad kogu tööpäeva jooksul,
  • e-kirja teel See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
  • personaalselt ühingu asukohas Riia 15b 5. korrus, Tartu, 51010 (ettehelistamine vajalik)
  •  E, T, K, N, R 16.00 - 18.00
  • Me ei ole infoliin ega anna teavet kaupluste aadresside ega telefoninumbrite kohta


Tarbijate Koostöökoja ülesandeks nõustamisel on aidata tarbijal konkreetsetel juhtudel mõista valdkonna õigusakte ja õpetada kasutama oma õigusi, kui ostetud kaup või teenus on osutunud mittekvaliteetseks.

Tarbijate koolitamiseks oleme pidanud loenguid algklasside- ja gümnaasiumiõpilastele ning täiskasvanutele Tartu linnas ja maakonnas ning ka Ida-Virumaal ja Kagu-Eestis. Tarbijate informeerimiseks korraldame tarbijateabepäevi aktuaalsetel tarbijakaitsealastel teemadel.

Alates 2012.aastast on ühing Eestipoolseks partneriks Dolceta 2.0 konsortsiumis (ADETEF, ASTEC, Euronet Consulting, Federconsumatori ja  SIVECO ning  rahvuslikud partnerid kõikidest 27 liikmesriikidest). 

Aprillis 2013 võitis ühing MKM konkursi strateegilise partneri leidmiseks tarbijakaitse valdkonnas- vabatahtlike tarbijaühenduste koostöö edendamiseks, nende esindamiseks Euroopa tarbijate nõuanderühmas ning osalemiseks ja kaasarääkimiseks tarbijate õigusi ja huve puudutavatel teemadel kohalikul ja riiklikul tasandil.Ühingu ametlikud andmed:

MTÜ Tarbijate Koostöökoda
Reg nr 80139930, asutatud 07.03.2001
a/a 221024099779
Riia 15b 5. korrus, Tartu, 51010

Tel. 5300 6193 - info; 5845 2323 - nõustamine
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Koduleht: www.tartutarbija.ee
Juhatuse liikmed: Karin Plakk, Tiiu Müürsepp, Inna Usmanova, Galina Tubin, Riina Kallas

MTÜ Tarbijate Koostöökoda
Tel: +372 5300 6193 (info), +372 5845 2323 (nõustaja)
E-post: tartutarbija@gmail.com
EenetLeia meid Facebookist!